Головна » Матеріали » ГОТУЄМОСЯ ДО УРОКУ » ПРИРОДОЗНАВСТВА 1

Вічні будівники
- -
18.01.2014, 19:20
Любі друзі!

Мабуть не знайдеться серед нас людини, яка б хоч раз у своєму житті не мала справу з мурахами. Ці жваві маленькі створіння можна зустріти повсюди – у лісі, на лузі, в городі.

Мурахи живуть великими групами  у мурашниках. Вони справді чи не найдужчі створіння в природі. Звісно, вони не можуть мірятися силою ні з людиною, ні з більшістю тварин чи комах. Але якщо взяти до уваги їхні розміри та вагу, то вони насправді дуже сильні. Мураха може нести ношу, що важча за неї в 100 разів. Дорослій людині, щоб повторити результат мурахи, потрібно було б підіймати предмет вагою в 8000 кг. А це – приблизно вага слона.

 Вони можуть жити майже в будь-якому кліматі. Усі мурахи живуть колоніями.Мурахи – вічні будівники. Вони постійно ремонтують або утепляють свій дім, прокладають дороги, споруджують тунелі й різні сховища.

Їхні оселі – мурашники – бувають і дрібних розмірів, і середніх, і досить великих. У деяких проживає навіть по кілька мільйонів мурахів. Тобто за кількістю населення це щось схоже на наші сучасні міста-мегаполіси.

Живуть мурахи дружними сім’ями, де кожен на совість дбає не так за себе, як за своїх побратимів. Є між ними відважні воїни, розвідники, мисливці. Є численний загін, що заготовляє для всієї громади спожиток. Є дбайливі пастухи, невтомні носії – вантажники, чепуруни – санітари… За кожним із них закріплено окрему ділянку роботи.

Коли кинути побіжний погляд на мурашник, то складається враження, що в ньому панує безлад, метушня. Але це зовсім не так. Окрім того, що в кожного свої чітко визначені обов’язки, вони й від гуртової роботи не ухиляються. До речі, мурах – створіння колективне. Існувати поза своєю мурашиною родиною він не може.

Комахи ці поділяються на декілька видів. Є мурахи бурі. Є руді лісові. А то ще сірі піщані, бліді бігунці, тонкоголові, червонощокі… І розміром вони не однакові. Одні манюні, десь вбільшки з пшонину. А другі сягають до двох сантиметрів. Тобто разів у десять більші.

Свояка чи чужинця мурахи розпізнають за запахом. На ворога вони чвиркають мурашиною отрутою.


Оповідки про мурахів  // Малятко. – 2012.- №9. –  С.11-12.

Категорія: ПРИРОДОЗНАВСТВА 1 | Додав: lani | Теги: будівники, Вічні
Переглядів: 1556 | Завантажень: 0 | Рейтинг: 0.0/0

----- -----
Всього коментарів: 0
avatar